כאבי גב תחתון

כאבי גב תחתון

טיפול באמצעות עיסוי רפואי נמצא יעיל מאוד כנגד כאבי גב תחתון. טיפול שאני עושה משלב עיסוי שבדי עיסוי רקמות עמוק ועיסוי טריגר פוינט שאילה איזורים מקובצים בסיבי השרירים. נמצא כי כאבי גב תחתון הם בראש תלונות אורטופדיות באוכלוסיה ו 8 מתוך 10 אנשים יסבלו מהם מתישהו בחיים שלהם. החוליות המותניות נושאות בנטל של משקל מעליהן ומכך השרירים המחזיקים אותם מועדים לפורענות . כמובן שהעומסים האילה מועברים מטה, לכן הטיפול ב כאבי גב יכלול לרבות איזור הכאב גם אגן ורגליים. במידה והכאב מופיע בצורה אקוטית (חריפה) יש לשקול להתייעץ עם הרופא על מנת לשלוש או לאשש פטלוגיה בגב.

מהן סיבות לכאבי גב תחתון?

  • עומס חדש.

העמסת גב תחתון ללא הכנתו לכך תגרום להיפוטוניה (שריר מקובץ) בשרירים ומכך יופיעו הכאבים. דוגמאות לכך הן עבודות פיזיות כמו תיקוני בית למינהן שדורשות פיתול או כיפוף הגב, ניקיונות, רכיבה על אופניים לאורך זמן, אימון בחדר כושר, עבודות בניין, עבודות גינון ועוד.

  • נפילה

כאשר השריר נאלץ להתכווץ בצורה פתאומית מופעל עליו מנגנון Stretch reflex. מנגנון זה בא להגן על השריר, ובמזן מתיחה פתאומית השריר מתכווץ מיידית בכדי למנוע מתיחת יתר וקריעת שריר.

  • לחץ שרירי על עצבים

לחץ על עצבים כגון לחץ השריר Piriformis muscle על עצב sciatic nerve שעובר מתחת להשריר יכול לגרום לתחושת כאב באיזור האגן וגב התחתון עם הקרנה לרגל לאורך העצב הסיאטי.

  • לחץ של הדיסק על העצב

במקרה של בליטה או פריצת הדיסק יכול להווצר לחץ על העצבים הפרפיראלים או על חוט השדרה ומכך יופיו כאבים בגב התחתון עם התכנות להקרנה ברגל.

בכל מקרה של הופעת כאבי גב תחתון אקוטים ( חריפים) מומלץ לפנות במיידית לרופא.