מתח נפשי

הקשר המרגיע של העיסוי על מערכת העצבים
שרירים תפוסים הם מראה לנפש פצועה, לנפש החיה כדי לשרוד, לנפש הלא עומדת בפני מתח נפשי. כדי להראות לבן אדם שמשהו בפנים לא בסדר, החרדה מוציאה את הכאב החוצה מבפנים אל הגוף, אל השרירים. לפני כמה ימים  פרסמתי פוסט בפייסבוק והתחלתי לחשוש מתגובות שליליות, מייד הזוקפים בגב נתפסו, קרקעו אותי. זאת היתה דוגמה מוחשית לקשר בין מתח נפשי לבין שרירים תפוסים. השאלה היא כמובן האם ניתן לעזור לגוף לשחרר את הנפש המייללת. כל המקורות אומרים שכן.
מתח נפשי הוא מצב אינו נעים, מפחיד אפילו, יש מחשבות שמשהו לא בסדר איתי, ואנו רוצים להפתר ממנו כמה שיותר מהר. יש כאלה שעושים מדיטציות, נשימות,הולכים לפסיכולוג, לפסיכותרפיה, מיינדפולנס, ריברסינג, רפלקסולוגיה, דיקור סיני, ציפרלקס, יוצאים לנופש, רצים או מתעלמים בחדר כושר. כולנו רוצים להיות רגועים, להיות בשליטה. כל אחד ודרכו. גם עיסוי, כפי שמצביים מחקרים הבאים מראה כי הינו בעל השפעה מרגיעה על מתח נפשי.

מחקר מ 1993 שהראה כי לאחר עיסוי של חצי שעה רמת מתח נפשי ירדה בממוצע של 24%! רמת הכאב של המגע ירד וכמו כן, רמות לחץ דם, דופק גם הם ירדו!
http://journals.lww.com/cancernursingonline/Abstract/1993/04000/The_use_of_therapeutic_massage_as_a_nursing.2.aspx

מחקר מ שנת 2011 שהראה כי לעיסוי השפעה לטווח בינוני, עד 6 חודשים, על רמות חרדה ומתח נפשי

https://www.hindawi.com/journals/ecam/2011/561753/abs/

וזו תוצאה הגיונית. מלבד הורמון סרוטונין ודופמין, הנירוטרנסמיטורים שאחראים על מצבי רוח, שמחה ומוטיבציה המופרשים בעת העיסוי, הגוף מקבל תשומת לב לכל שטחו, בכל סנטימטר כמעט בגוף. המוח שלמו מבין, אני שווה! אני מוערך, והערכה כמובן מגבירה את הבטחון העצמי ומכך רמות החרדה יורדות. אני מציע לזוגות לעשות עיסוים אחד לשני, באיזור השכמות, איזור שנועד לפורענות מבחינת השפעת המתח על שרירי הגב העליון. חצי שעה ביום וכבר ניתן לראות תוצאות.

מאמר נוסף שהראה העיסוי יכול גם להעלות את הזמינות של סרוטונין, נוירו-הורמון המווסת את ההתנהגות מבחינת הרגשות, פועל למיגור הרגזנות והתשוקה למין ולאוכל. אלו הדלים בסרוטונין מתקשים לעתים קרובות בשינה ונוטים לסבול מדיכאון והפרעות טורדניות-כפייתיות.
מחקרים הראו כי העיסוי יכול להשיג מספר תוצאות חיוביות. לדוגמא, עיסוי אקטיבי/ חזק של 15 דקות יכול להעלות את רמות האפינפרין (אדרנלין) על ידי גירוי מערכת העצבים הסימפתטית. זה יכול להגביר את הערנות של האדם. עיסוי איטי יותר, ארוך יותר, עמוק יותר, לעומת זאת, יכול להפחית את רמות האפינפרין, ליצור תחושת רגיעה ולהקל על השינה העמוקה.

https://www.pacificcollege.edu/news/blog/2014/11/08/neurohormonal-effects-massage-therapy-1

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *