כאבי גב כרוניים

כאבי גב כרוניים הם אילה שמלווים אותנו יום יום, הם אילה שמורגשים בעת קימה מכיסא, קימה אחרי לילה מהמיטה, התכופפות כדי לקשור נעל , הליכה ממושכת. רוב הכאבים הכרוניים הם בגב התחתון. מקור הכאבים לרוב יהיה בשרירים. שריר כשהוא פעיל בצורה מועטה עקב ישיבה ממשוכת או להיפך שריר שנמצא בפעילות מרובה, עלול לפתח “נקודות הדק” בשריר או באנגלית trigger point. הנקודות האילה הם סיבים מקובצים בשריר בגודל של גרגיר חול, גרגיר אורז או אפילו גרגי אפונה.

טריגר פוינטס
טריגר פוינטס

הן מורגשות בעת לחיצה עליהן ולפעמים שולחות מסרים עצבים למקומות מרוחקים. הנקודות האילה נמצאות במצב ספאסטי קבוע, ומשום שהסיבים המקובצים צורכים אנרגיה מוגברת הם דורשים תזונה בהתאם אך לא מקבלים די. מכאן נוצר משבר מקומי. הפטלוגיה הזאת גורמת לשריר להיות חלש וכאוב.  כשאני מטפל בשיטת טריגר פוינט זה מזכיר לי את הדייג עם סבא שלי, שהיינו זורקים מצוף ומחכים שהדג יבוא. כך גם בטיפול יש לדוג את הנקודות על השריר על ייד מישוש הרקמה. בעת מציאתה אני לוחץ עליה , ובלחיצה הפסולת שהצטברה יוצאת החוצה, זרם הדם נפסק וכשאני עוזב הוא מגיע בכמויות מוגברות עם חמצן. משך הלחיצה היא בין חצי דקה למספר דקות.

כאבי גב כרוניים
כאבי גב כרוניים

השיטה עובדת לפעמים כמו קסם ולפעמים צריך יותר מטיפול אחר כדי להצליח. אחד המטופלים שלי דיווח לי על נקודה שורפת בגב, נקודה שמעצבנת אותו כבר חצי שנה. הוא הגיע אלי לטיפול קצר, ולאחר לחיצות חזקות על הנקודה באיזור הזוקף הוא סיפר יום למחרת שהכאב לאט לאט עזב אותו. מטופלת אחרת שהכאב שלה היה באיזור השכמה קיבלה טיפול באמצעות לחיצות ליד השכמה ואחרי שלושה חודשים שפגשתי אותה במקרה, חיבקה אותי ואמרה שלא רק שהכאב שלה צנח באופן משמעותי אילה גם כאבי ראש שהיו לה פסקו (כתבתי קודם שנקודות הדק משפיעות גם על איזורים מרוחקים ממנה).

אבל מה לעשות כשהטיפול אינו נגיש?

הנקודות האילה “נמסות” כשמחממים אותן, כך שאם לא מתאפשר לכם לקבל טיפול כנסו לאמבטיה חמה והחליקו כדור טניס מתחת לגב, הצמידו פלסטר חימום שיש בו תמצית פלפל צ’ילי מחמם, פנקו את עצמיכם בסאונה, בבניה רוסית, חמם טורקי או חממו את האיזור בדרך לא מסוכנת אחרת. שימו לב שבמקרה של כאב אקוטי, ברמה של “שורף לי” כנראה מתפתחת אצלכם דלקת ואז במקום לחמם צריך לקרר. הדלקת בדרך כלל מפתחת כשיש פציעה בשריר או עומס יתר.

איך מזהים את הפציעה?

אם אמרתם “איי”, לא, בעצם “צעקתם “איי” בקולכם החזק או הדקתם את השיניים ובלעתם את הכאב כנראה שפצעתם כלומר קרעתם כמה סיבים. במקרה זה כדאי ללכת לרופא שבדרך כלל יתן לכם כדורים בצורה של נורופן או משחה בצורה של וולטרן.

מה עוד ניתן לעשות כדי להקל על כאבי גב כרוניים?

אם הפעילות הפיזית שלכם היא רדודה והינכם מרבים לשבת ,בעת קימה תחושו כנראה כאב. המעבר הזה מחוסר פעילות לפעילות, מעמיס באופן מיידי את סיבי השרירים וכתוצאה נקודות הדק הלוקים בתזונה צועקים ראשונים. לכן, כדאי לעשות הפסקות כל חצי שעה, לקום ולבצע הנעות עגן, התקופופויות קדימה ואחורה וכל תרגיל אחר שמניע את האגן והגב .